W dniach 12-13.06.2009 odbyła się pierwsza edycja dwudniowego festiwalu Święto Herbaty, odbywającego się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Impreza, która pierwotnie miała być specjalistycznym spotkaniem właścicieli herbaciarni, rozrosła się stopniowo do rangi publicznego wydarzenia propagującego nie tylko samą herbatę, ale także podróże, muzykę, kulturę i zwyczaje innych narodów.

Festiwal odbywał się na dziedzińcu cieszyńskiego zamku, w jego wnętrzach, w herbaciarniach Laja i Dobrá čajovna. Uczestnicy mogli wysłuchać inspirujących wykładów i relacji z podróży po Japonii, Indiach, Tybecie i Turcji, wziąć udział w warsztatach kształtowania bonsai, gry na bębnach, żonglowania oraz ćwiczeniach jogi i tai-chi. W ciągu dwóch dni festiwalu na scenie wystąpiły między innymi dwie czeskie kapeleAll Ska PonesorazCafé Industrial. Można było także obejrzeć spektakl japońskiego teatruKyogen,usłyszeć dźwięki japońskich fletów shakuhachi w wykonaniu czołowego czeskiego muzyka i muzykologaVlastislava Matouškaoraz zachwycający medytacyjny koncert znanego instrumentalistyJiřiego Mazánka. Organizatorom udało się zaprosić także zespółMarimba Trio Band, który przyjechał na serię charytatywnych koncertów aż z Kenii.

Festiwal spełnił przede wszystkim swoją najważniejszą misję – suma dobrowolnych darów, dochodów z biletów oraz aukcji dobroczynnej wyniosła ekwiwalent połowy kosztów budowy kliniki medycznej w Nepalu, której projekt przygotowało stowarzyszenie Dolpo.

Wszystko wskazuje na to, że byliśmy świadkami powstania nowej, cyklicznej imprezy, na której będziemy spotykać się każdego roku na wzgórzu zamkowym w Cieszynie. Na razie zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszej strony internetowej www.czajnazamku.com, gdzie można znaleźć wszystkie informacje o imprezie oraz galerię fotografii z zeszłorocznej edycji festiwalu.