W dniach 16 i 17 lipca 2010 można było po raz kolejny zanurzyć się w morzu herbaty. W Cieszynie i Czeskim Cieszynie odbyła się bowiem druga edycja festiwalu Święto Herbaty.

Sceneria Wzgórza Zamkowego stworzyła magiczne kulisy dla opowieści podróżników, warsztatów i koncertów. W tym roku program znowu się poszerzył i przez całe dwa dni nie sposób było się nudzić. Wykłady podróżników zaprowadziły słuchaczy do Laponii, Nikaragui, Tybetu, Iraku, na Karaiby i na świętą górę Athos. Można było wziąć udział w warsztatach ceramiki, tai chi, jogi, ale także gry na flecie shakuhachi, tworzenia origami, robienia koszyków z wikliny, gotowania z herbaty oraz kuchni pięciu przemian.

Największą niespodzianką okazał się wspólny koncert fenomenalnejIvy Bittovej i Vladimira Vaclavka. Delektującym się herbatą gościom koncerty towarzyszyły przez całe dwa dni trwania festiwalu – odwiedziła nasSlavonica, wiolonczelistki zTara Fuki, folkowyLechistan,Maryna Lewickaze swymi wibrującymi gongami, transoweKarpaty Magiczneoraz wyciszający japoński flet shakuhachiVlastislava Matouška.

Główna scena nie należała tylko do koncertów, swoje miejsce znaleźli tu także nasi przyjaciele z Brna -Mały teatr kyogenu, którzy przygotowali dla widzów spektakl oraz warsztaty tradycyjnej japońskiej fraszki.

Dwa dni z herbatą, muzyką i podróżowaniem w roku ubiegłym przyciągnęły więcej widzów niż pierwsza edycja festiwalu. Wydawać się może, że w Cieszynie tworzy się nowa, wyjątkowa tradycja.