PAI DU I – w poszukiwaniu birmańskiej herbaty
Pogłoski mówią, że gdzieś głęboko w mjanmarskiej dżungli rozciąga się plantacja herbaty. Stoi tam także przytulny dom, jego właściciel uprawia jeden z najlepszych gatunków herbaty.
„Niestabilny politycznie i nieprzychylny dla pasjonatów herbaty „wschód” Birmy zmusił nas by ruszyć dalej – w zupełnie nieznane i nieopisane w przewodnikach zachodnie strony kraju – w Góry Czin. Kierowani wyłącznie intuicją i nierzetelnymi informacjami od Birmańczyków mieszkających na wschodzie, którzy w życiu zachodnich plantacji nie widzieli na własne oczy – pojechaliśmy. Podróż była skomplikowana i męcząca. W końcu dotarliśmy do miasta zupełnie nie odwiedzanego przez turystów, gdzie rozmowa w języku angielskim graniczyła z cudem. Herbaciana wioska, o której wspominał życzliwy pasażer, owszem – była niedaleko – ale nie miała nic wspólnego z herbatą poza nazwą! Co gorsze – początkowo nikt nie potrafił nam powiedzieć, gdzie znajdziemy herbaciane krzewy. Dotarcie na herbaciane plantacje w środku dżungli stało się możliwe dzięki zaangażowaniu przypadkiem spotkanego pod szpitalem Pana Wanpeak, miejscowego Pastora Kościoła Baptystów, „Prezydent Kościoła Baptystów” (cokolwiek to oznacza) oraz Miejscowego Ministra Rolnictwa!
Po licznych rozmowach i przeczekaniu ulewy, która spowodowała, że droga w góry była nieprzejezdna, dwaj młodzi mieszkańcy górskiej, prawdziwie herbacianej wioski, Abuj i Khual Pu, zabrali nas swoimi motorami w nieznane. W górskich wioskach już się ściemniało, a dżunglę otaczał chłód. Khual Pu w kółko powtarzał „PAI DU I” … I tak dotarliśmy do ciemnego domostwa, z liczną rodziną, ogniskiem, ciepła herbatą z mlekiem sojowym i pysznym jedzeniem, gdzie prawie nikt nie mówił w języku angielskim….Znaleźliśmy się w domu Plantatora!”
Będzie o birmańskiej herbacie smacznej i tej niesmacznej, o drodze ku herbacianym plantacjom tych zakazanych i tych nie zakazanych, za to niepopularnych i błotnistych. O spotkaniach przy herbacie, o herbacie własnoręcznie zrobionej. O herbacie na krzaku, w szklance i na talerzu oraz będzie herbata prosto z Birmy po birmańsku sporządzona!
Prowadzi: Agata Ożarowska
Facebook: One Cup Of Tea